Inspektoři nařídili zastavení provozu zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Olomouci nařídili společnosti Slezské kamenolomy a.s. zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. Firma tento stacionární zdroj znečišťování ovzduší provozovala bez povolení.

„Inspektoři při kontrole v roce 2017 zjistili, že společnost v letech 2016 a 2017 provozovala tryskací zařízení na povrchové úpravy kamene celkem 268 hodin. Povolení k provozu, které uděluje krajský úřad, však nepředložila. Za provoz bez povolení a další přestupky jsme tehdy firmě ve správním řízení uložili pravomocnou pokutu 25 tisíc korun,“ uvedl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci. 

V roce 2018 provedli inspektoři ve společnosti další kontrolu zaměřenou na dodržování zákona na ochranu ovzduší. Při ní opět zjistili, že firma zařízení na úpravy kamene stále provozuje bez povolení. „Za opakovaný nelegální provoz a další přestupky jsme uložili druhou pravomocnou pokutu – 35 tisíc korun,“ řekl Pallós.

Bezprostředně po této druhé kontrole společnost Slezské kamenolomy požádala Krajský úřad Olomouckého kraje o povolení provozu. Nakonec ho však od kraje nedostala. „Inspektoři ČIŽP tedy přistoupili k vydání rozhodnutí o zastavení provozu povrchových úprav kamene. K rozhodnutí vedla zejména skutečnost, že ze strany firmy se jednalo o vědomé a opakované porušování zákona na ochranu ovzduší,“ vysvětlil Pallós.

Proti rozhodnutí o zastavení provozu se společnost Slezské kamenolomy neodvolala, rozhodnutí je pravomocné. Od 15. srpna 2019 nesmí firma zařízení na povrchovou úpravu kamene provozovat.

 

 

Zveřejněno: 17.09.2019 – Jana Jandová ; Přečteno 536 x
Vytisknout