Inspektoři ČIŽP pomohli odhalit obchodování s ohroženými brouky. Soud poprvé potrestal internetového prodejce hmyzu

České soudy poprvé potrestaly prodejce, který prostřednictvím internetu nezákonně obchodoval s ohroženými druhy hmyzu. Případem se v létě 2014 začali zabývat inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a kriminalisté, díky nimž nakonec došlo k vypátrání prodejce. Toho posléze soud potrestal dvouletým podmíněným trestem.

Prodejce pod anonymním uživatelským jménem nabízel na aukčním internetovém portálu eBay celkem 284 neživých jedinců ohrožených druhů brouků. „Inspektoři ČIŽP zjistili, že mezi nimi je například i 23 exemplářů kriticky ohroženého tesaříka alpského a 194 jedinců ohroženého roháče obecného. Také mnohé další nabízené exempláře patřily k ohroženým druhům,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

 

Protože nebyla zřejmá identita prodejce, převzala případ Policie ČR, které se ve spolupráci se správcem portálu eBay podařilo identitu prodejce vystopovat a zajistit důkazy o provedených transakcích. Vyšlo najevo, že s jedinci ohrožených druhů hmyzu obchodoval jednatřicetiletý muž z okresu Praha-západ. Při domovní prohlídce policisté našli několik krabic s neživými exempláři hmyzu. Inspektoři ČIŽP, kteří při domovní prohlídce asistovali jako odborní konzultanti, v krabicích identifikovali nejen chráněné druhy brouků, ale také motýlů a měkkýšů. Hodnota zabavených živočichů byla stanovena na bezmála 830 tisíc korun. V průběhu trestního stíhání bylo prokázáno, že exempláře ohrožených druhů hmyzu muž získal odchytem v přírodě a následným usmrcením. „Například tesaříka alpského získával na území národní přírodní rezervace na Českolipsku, kde se nachází jedna z posledních oblastí výskytu v České republice. Dle odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny tím pravděpodobně došlo k významnému ohrožení lokální populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Tato populace se vyznačuje malou početností a velmi nízkou genetickou variabilitou, což ji činí zranitelnou,“ uvedl Zdeněk Papoušek, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP.

 

Soud muže odsoudil na dva roky odnětí svobody s podmíněným odkladem v délce dva roky a nařídil trest propadnutí nelegálně získaných exemplářů. „Jde zatím o první případ, kdy informace o internetovém prodeji nelegálně získaných jedinců hmyzu vedla k pravomocnému odsouzení. Případům obchodu s živými či neživými exempláři chráněných druhů se ČIŽP věnuje dlouhodobě a samozřejmě v tom bude dál pokračovat. U méně závažných případů ukládáme pokuty, ty závažnější řeší orgány činné v trestním řízení,“ vysvětlil ředitel ČIŽP Erik Geuss.

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

vyzaduji

Zveřejněno: 12.01.2017 – Jana Jandová ; Přečteno 1348 x
Vytisknout