Rekordní úlovek policie a celníků v Nizozemí při vyšetřování nelegálního obchodu s ohroženými druhy


 

Během hledání v komerčních nemovitostech a pěti skladech  v provincii Brabant objevili  v srpnu celníci,  tým policie specializovaný na životní prostředí a Úřad pro bezpečnost potravin a spotřebitelských produktů  pod vedením úřadu  veřejných žalobců  obrovské množství  částí  chráněných a ohrožených druhů zvířat a rostlin, které byly zřejmě dovezeny nelegálně. Zahrnovaly mimo jiné množství korálů, kůží a kostí chráněných zvířat. Mezi zabavenými materiály se nachází více než 2000 kg korálů, hadí kůže a lebky želv a opic, kosti různých zvířat a šperky ze slonoviny.

To vše bylo vystaveno nebo uloženo v mnoha taškách, krabicích a bednách na policových stěnách v přilehlých skladech.   Navíc bylo nalezeno půl milionu eur v hotovosti  v mnoha trezorech  společnosti. Ty byly zabaveny pro podezření z praní špinavých peněz. Společnost, stejně jako 53 letý majitel firmy jsou hnáni k zodpovědnosti.

Policie objevila tuto společnost, když celníci v přístavu v Rotterdamu narazili během pravidelné kontroly na kontejner z Číny.  Uvnitř kontejneru našli vedle 400 kusů padělaného zboží také patnáct krabic obsahujících 345 kilo korálů. Korál je chráněný živočišný druh a je uveden na seznamu CITES.  Chcete-li  dovážet korály, musíte mít k tomu příslušné povolení. Množství zboží ve velkoobchodní společnosti a skladech, které k ní patří, bylo tak obrovské, že jeden den nebyl dostatečný pro roztřídění a zabavení podezřelých nelegálních materiálů. Proto příští den byly  odvezeny krabice plné zranitelných korálů a částí mořských želv, opic, netopýrů a krokodýlů. Další den trvalo nalezení chráněných kusů mezi vším dalším zbožím. Všechny materiály, které byly zabaveny, byly převezeny do skladovacího zařízení celníků.  

 Šokující je povaha a rozsah „úlovku“, neboť korálové útesy jsou vážně ohrožené.  Povolení k dovozu korálů nejsou skoro nikdy vydávána.  Během vyšetřování byly nalezeny i kompletní korálové útesy. Korál roste mezi 1 a 25 milimetrů za rok a byly nalezeny i kusy korálů stovky let staré -  kolem 40 cm vysoké. Navíc většina korálů byla získána pomocí výbušnin, které způsobily ekologickou škodu. Tisíce ryb žijících v korálových útesech bylo bezcitně zabito.

Zveřejněno: 12.09.2016 –Lenka Němcová ; Přečteno 1523 x
Vytisknout