Při domovní prohlídce našli kriminalisté tygří kůži a vycpaniny varana i mořských želv přísně chráněných úmluvou CITES

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) provedli na začátku prosince 2015 domovní prohlídku rodinného domku v obci Rájec – Jestřebí na Blanensku. Ta byla nařízena v souvislosti s prověřováním případu, který se týká veřejných zakázek. V rámci domovní prohlídky kriminalisté mj. zajistili tři preparovaná zvířata a tygří kůži s hlavou.

Vzhledem k tomu, že zajištěné věci spadají pod mezinárodní úmluvu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), došlo k vyrozumění České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která se případem začala zabývat.

Inspekci byly předány dvě vypreparované mořské želvy karety obrovské, jedna tygří kůže s hlavou a jedna vycpanina varana stepního. Všechny tyto druhy jsou chráněny úmluvou CITES. Mořské želvy a tygr jsou přitom druhy přímo ohrožené vyhubením, patří tedy do nejpřísněji chráněné kategorie CITES.

„Vlastník zatím nedoložil k exemplářům žádné doklady a policii ani řádně neobjasnil, kde a jak věci získal. Dotyčného jsme vyzvali k prokázání původu exemplářů. Pokud jejich nabytí nebude věrohodně doloženo, zahájí inspekce řízení o zabavení,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. 

Kareta obrovská je kriticky ohrožena v důsledku znečištění oceánů a nadměrného rybolovu, protože se často zamotává do rybářských sítí. Je lovena i pro obchod se suvenýry (vycpaniny, želvovina) a její vejce jsou v mnoha zemích pochoutkou. Počty těchto želv neustále klesají.  „Také populace tygrů se za posledních 100 let zmenšila o 90 procent. Dnes už žije v přírodě jen zhruba 3500 tygrů a jejich stav je kritický. Hlavním důvodem úbytku těchto šelem je pytlačení pro kůže a tygří kosti,“ uvedla Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí.

Mgr. Bc. Radka Burketová

tisková mluvčí

Česká inspekce životního prostředí

Na Břehu 267/1a, 190 00 Praha 9

Tel.: +420 222 860 341

Mobil: +420 733 784 300

mail: burketova.radka@cizp.cz

www.cizp.cz

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej

tiskový mluvčí ÚOKFK SKPV

Policie České republiky

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality SKPV

telefon: 974 863 734

e-mail: press@okfk.cz

www.policie.cz/uokfk


 

Fotografie ke stažení:

kareta obrovská

IMG_8128.jpg

IMG_8152.jpg

IMG_8216.jpg

 

Zveřejněno: 16.12.2015 – Jana Jandová ; Přečteno 760 x
Vytisknout