Pašování oplodněných vajec ptáků z Austrálie

© Česká inspekce žívotního prostředí , veškeré informace uvedené na těchto stránkách mohou být šířeny pouze se souhlasem ČIŽP a pokud bude ČIŽP uvedena jako autor.


Dne 22.3.1998 byl celními orgány ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí zadržen český chovatel exotických ptáků, který se pokusil ilegálně dovézt ptačí vejce.

Zásilka obsahovala celkem 11 vajec různé velikosti a různého stádia vývoje. Podle údajů zadrženého se má jednat o vejce holubů a vodní drůbeže. Vajíčka byla umístěna ve čtyřech balíčcích, obalena ve vatě a nylonové punčoše. Balíčky byly umístěny přímo na těle zadrženého pod spodním prádlem.

V okamžiku

zadržení byla všechna vajíčka znehodnocená (prasklá). Ve dvou případech obsahovala již téměř vyvinutá a opeřená mláďata před vylíhnutím. Podle jejich morfologických znaků zjevně nejde o holuby a vodní drůbež. Znaky naznačují, že by se mohlo jednat o některý druh z ohrožených australských papoušků.

Vajíčka byla celně zajištěna a převzata pracovníky České inspekce životního prostředí k bližšímu určení. Budou analyzována metodou DNA-testu. Pokud se potvrdí, že se jedná o vejce ohrožených papoušků, může jejich hodnota přesáhnout hranici, kdy tento dovoz bude možné kvalifikovat jako trestný čin. Při determinaci vajec bude využito možností spolupráce s akreditovanými laboratořemi v ČR a USA.

Dovoz nasezených oplodněných vajec je jedním ze způsobů legalizace nelegálně dovezaných jedinců. Vylíhlá mláďata se potom vydávají za vlastní odchov a jako taková jsou registrována a legalizována.

 

Pašování oplodněných vajec ptáků z Austrálie Pašování oplodněných vajec ptáků z Austrálie Pašování oplodněných vajec ptáků z Austrálie Pašování oplodněných vajec ptáků z Austrálie

Zveřejněno: 27.03.1998 –Admin Administrator ; Přečteno 11593 x
Vytisknout