Inspektoři uložili pokutu 120 tisíc za únik lehkého topného oleje do Kocbeřského potoka

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 120 tisíc korun společnosti PETER – GFK spol. s r. o., která v Kocbeřích na Trutnovsku vyrábí plastové díly. Z firmy v prosinci 2016 uniklo 800 litrů lehkého topného oleje (LTO) do Kocbeřského potoka. Zasažen byl úsek v délce cca 2 kilometry a také okolní mokřady.

Příčinou úniku byla technická závada na nádrži s LTO v lakovně podniku. Topný olej protekl odvětrávacím potrubím do dešťového žlabu a z něj kanalizací až do potoka. „Původce havárie na základě nařízení ČIŽP okamžitě provedl opatření, která zamezila dalším ekologickým škodám. Následně pod dohledem odborné firmy a na své náklady provedl i sanaci potoka. Aktivní přístup při odstraňování následků havárie jsme proto zohlednili i při stanovování výše pokuty,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

V současné době je už sanace potoka dokončena. Inspektoři nezjistili, že by kvůli havárii došlo k úhynu ryb ani jiných živočichů.
Odstraňování havárie v Kocbeřském potoce.

 

Zveřejněno: 23.08.2017 –Radka Nastoupilová ; Přečteno 668 x
Vytisknout