Inspektoři ČIŽP odhalili bižuterii s obsahem těžkých kovů. Pomohl jim s tím nový přístroj, který letos začali využívat

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) odhalili v českých obchodech bižuterii z dovozu mimo EU s vysoce nadlimitním obsahem těžkých kovů. Pomohl jim v tom přístroj s názvem rentgenový spektrometr, který letos začali využívat při kontrolách. Od začátku roku pomocí něj zkontrolovali celkem 257 bižuterních výrobků, 43 z nich (tedy 17 procent) obsahovalo víc těžkých kovů, než je dovoleno. Stanovené limity byly v mnoha případech překročeny o několik řádů.

„Obsah těžkých kovů v dovozové bižuterii se opět ukázal jako velký problém. Například u náušnic ve tvaru sovy byl limit pro kadmium[1] překročen 9100 krát, obsahovaly neuvěřitelných 91% kadmia. Obsah olova[2] v případě náramku jiného dodavatele překračoval limit 1518 krát. Značně byly překračovány také limity pro nikl[3]. Z jedné části náušnice se uvolňoval až 324 krát rychleji, než je dovoleno,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

 

Šesti dodavatelům uvádějícím tyto nevyhovující předměty na český trh inspektoři ČIŽP uložili pokuty za porušení Evropského nařízení REACH za celkem 215 tisíc korun. Ve všech případech nařídila inspekce stažení nevyhovujících výrobků z trhu.

Podle nařízení REACH jsou obsahy těžkých kovů v bižuterii a kovových částech šperků (v náramcích, náhrdelnících, hodinkách, prstenech, náušnicích atd.) striktně limitovány. Konkrétně kadmium může být v těchto předmětech obsaženo v maximální koncentraci 0,01 % a olovo v 0,05 % hmotnostních. Dále je u těchto předmětů určených k dlouhodobému styku s kůží sledována míra uvolňování niklu. Rychlost uvolňování niklu musí být podle nařízení REACH nižší než 0,5 μg/cm2/týden.

 

Při kontrolách bižuterie inspektoři ČIŽP využívali příruční rentgenový spektrometr, kterým od letoška disponují. „Ten umožňuje, abychom během pár sekund zjistili, jaké chemické prvky a zhruba v jakém množství jsou v předmětu zastoupeny. Stačí přiložit na snímací část přístroje a okamžitě víme, zda v předmětu těžké kovy jsou. Přístroj využíváme také například na testování neznámých odpadů v terénu. Umožňuje nám udělat si poměrně rychle představu o míře jejich nebezpečnosti a podle toho volit další postup. Spektrometr je veliký zhruba jako vrtačka, proto je možné vzít ho prakticky kamkoli, což je obrovská výhoda,“ uvedl Erik Geuss.[1]Kadmium je evropskými předpisy omezeno z důvodu jeho nebezpečnosti pro životní prostředí i lidské zdraví. Je mj. známo jako karcinogen a genotoxická látka, která se kumuluje v lidském těle (např. v játrech a ledvinách). U spotřebitelů vyplývá riziko z genotoxicity a karcinogenity kadmia, jelikož se tato látka považuje za bezprahový karcinogen, a to bez ohledu na způsob expozice vznikající při nošení (dovezených) šperků. Expozice kadmiu ve špercích je nebezpečná spíše z dlouhodobého hlediska, nejedná se o akutní otravy.

[2]Opakovaná expozice olovu může mít vážné a nevratné účinky na nervovou soustavu, zejm. u dětí mladších 36 měsíců.

[3]Nikl je významný kontaktní alergen způsobující nepříjemné kožní reakce u senzitivních osob.

Prezentace

Nebezpečné výrobky (foto + popisek):Největší obsah kadmia 91 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru sovy dodavatele Tien Cuong Pham. Tyto náušnice byly prodávány v tržnici na Olomoucké ulici v Brně
vyzaduji

85,4 % kadmia obsahoval přívěsek ve tvaru zlatavé koule dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře.
vyzaduji

Vysoký obsah kadmia 48 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru slona dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře
vyzaduji

Značný obsah kadmia, 35,2 % byl nalezen v řetízku s přívěskem ve tvaru sovy dodavatele Thin Hanh Nguyen, Masarykovo náměstí 1092/30, Jihlava
vyzaduji

31,4 % kadmia bylo nalezeno v náušnici zlatavé barvy se sovou dodavatele Tien Cuong Pham. Tyto náušnice byly prodávány v tržnici na Olomoucké ulici v Brně
vyzaduji

vyzaduji

29,7 % kadmia bylo nalezeno v náušnici stříbrné barvy s reliéfem dodavatele Tien Cuong Pham. Tyto náušnice byly prodávány v tržnici na Olomoucké ulici v Brně
vyzaduji


27,8 % kadmia bylo nalezeno v přívěsku ve tvaru kozačky dodavatele T.M.B. Business & Marketing Company s.r.o. Přívěsek byl prodáván v prodejně TOP TIME provozované T.M.B. Business & Marketing Company v OC FUTURUM v Hradci Králové.
vyzaduji

Velký obsah olova byl nalezen v sadě náušnic a náhrdelníku dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře. Pírka na náhrdelníku obsahovala 75,9 % olova, pírka na náušnicích dokonce 88,5 % olova.
vyzaduji

72,3 % olova bylo nalezeno v náušnice s kamínky dodavatele T.M.B. Business &Marketing Company s.r.o. & Marketing Company s.r.o. Přívěsek byl prodáván v prodejně TOP TIME provozované T.M.B. Business & Marketing Company v OC FUTURUM v Hradci Králové.
vyzaduji

Nadlimitní uvolňování niklu, 162 μg/cm2/týden bylo zjištěno u řetízku s přívěškem ve tvaru srdíčka dodavatele Thi Hanh Nguyen, Masarykovo náměstí 1092/30, Jihlava.
vyzaduji


Nadlimitní uvolňování niklu 4,8 μg/cm2/týden bylo zjištěno u řetízku o délce 1 m dodavatele Korallo s.r.o., v provozovně na adrese Slovákova 350/1, Brno
vyzaduji

Nadlimitní míra uvolňování niklu, 2,5 μg/cm2/týden, byla zjištěna u náramku dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře. U tohoto náramku bylo zjištěno také 74,1 % hmotnostních kadmia.
vyzaduji


Zveřejněno: 07.12.2016 – Jana Jandová ; Přečteno 1945 x
Vytisknout