Inspektoři ČIŽP našli přes 260 chráněných želv v Praze na ulici. Kde se vzaly, není jasné

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Praze řešili kuriózní případ. Na podnět občanů byli přivolání k nálezu celkem 264 exemplářů suchozemských želv zelenavých, které se volně pohybovaly u silnice v Praze-Štěrboholích.

Kde se želvy staré přibližně tři až deset let vzaly, není přesně jasné. „Šlo o druh, který je chráněný úmluvou CITES a ohrožený vyhynutím. V České republice se ve volné přírodě nevyskytuje, pochází z jižní Evropy. Vztahuje se na něj ze zákona povinnost prokázání původu,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Inspektoři želvy postupně posbírali a převezli je do záchranných center ZOO Praha a ZOO Plzeň. Uhynula pouze dvě zvířata. „Dobrá kondice želv svědčí o tom, že by mohly pocházet z farmového chovu v některé ze zemí původu. Jedna z verzí je, že mohly být do Česka nelegálně přivezeny, bez prokázání původu by však nešly legálně prodat, proto se jich eventuálně mohl někdo zbavit,“ uvedl Geuss.

Mezi chovateli se jeden exemplář želvy zelenavé prodává za zhruba 1500 korun, maloobchodní cena je ale ještě vyšší.

Protože byl vlastník želv neznámý, provedli inspektoři správní řízení o jejich zabavení s neznámou osobou. Želvy v současné době v záchranných centrech hibernují. Ministerstvo životního prostředí je jako prozatímní správce zabaveného majetku v rámci nabídkového řízení převedlo především zoologickým zahradám, které o ně projevily zájem (ZOO Plzeň, ZOO Brno, ZOO Chomutov). 

vyzaduji

Zveřejněno: 30.11.2017 – Jana Jandová ; Přečteno 1718 x
Vytisknout