IMPEL byl vyzván ke zvýšení počtu projektů a uspořádání školení věnovaného boji roti kriminálním činům v životním prostředí

Rada EU pro spravedlnost a vnitřní záležitosti přijala 8. prosince závěry, jak čelit environmentálnímu zločinu. Rada uznala, že environmentální zločin se stal jedním z nejziskovější organizované trestné činnosti na světě a má významný vliv nejenom na životním prostředí, ale na společnost a ekonomiku obecně.

Efektivní boj proti kriminálním činům v životním prostředí vyžaduje aktivní výměnu informací mezi prosazovacími organizacemi a také mezi prosazovacími, environmentálními a správními orgány členských států, bylo konstatováno v závěrech.

Schválením závěrů se  ministři zavázali k  vymáhání práva příslušnými úřady s dostatečnou způsobilostí k zachycení a vyšetření trestných činů  proti životnímu prostředí a použití různých vyšetřovacích  technik a přístupů k boji proti environmentálnímu zločinu.

Byla uznána důležitost práce organizace IMPEL na tomto poli. Organizace IMPEL byla vyzvána k ještě většímu množství projektů a spolupráce, včetně  uspořádání školení věnovanému vymáhání práva na poli boje proti kriminálním činům v oblasti životního prostředí a k další spolupráci se sítěmi ENPE, EUFJE a EnviCrimeNet.

Společná spolupráce sítí byla už zahájena během první konference o prosazování práva, která se konala v květnu v Utrechtu. Pokračování spolupráce mezi sítěmi je plánováno v roce 2017, kdy proběhne opět společná konference. ale také se zaměří na  společné aktivity  na poli ochrany přírody a odpadového hospodářství.

Zpráva se objevila ve stejném dni, kdy Interpol a UNEP (Program OSN pro životní prostředí) shledaly, že globální environmentální zločin stojí mezi  91 a 258 miliardy amerických dolarů ročně, což z něj dělá čtvrtou nejrozsáhlejší  a nejziskovější  kriminální činnost na světě. V únoru tento rok EU publikovala akční plán proti obchodování s volně žijícími zvířaty a planě rostoucími rostlinami, aby předešla obchodu s volně žijícími zvířaty a planě rostoucími rostlinami a zjistila jeho hlavní příčiny do roku 2020. Důležitý komponent, jak toho dosáhnout,  je efektivnější implementace a prosazování již existujících pravidel a legislativy.

Zveřejněno: 13.12.2016 –Lenka Němcová ; Přečteno 1416 x
Vytisknout