Celníci našli vzácnou želvu

© Česká inspekce žívotního prostředí , veškeré informace uvedené na těchto stránkách mohou být šířeny pouze ze souhlasem ČIŽP a pokud bude ČIŽP uvedena jako autor.


Mladá fronta DNES – Jihomoravský kraj

21.5.2001

Celníci našli vzácnou želvu

B r n o - Překvapeni byli ve středu brněnští celníci, když v kontejneru mezi mahagonovým nábytkem z Indonésie našli přísně chráněnou preparovanou želvu – karetu obrovskou.

“Celníci se rozhodli, že udělají úplnou vnitřní kontrolu ložní plochy plechového kontejneru, v němž byl dřevěný nábytek,” uvedl Jaroslav Moravec z brněnského celního ředitelství. Mimo třiceti kusů nábytku byl v kontejneru také dřevěný model lokomotivy a nalakovaná velká chráněná želva.

Celníci zavolali odborníky z České inspekce životního prostředí, která případ dále šetří. “Je to první takový případ, který jsme v Brně zaznamenali, uvedl Moravec. V minulosti sice zachytili celníci několik malých želviček vodních a také leguány, ale všechno to byly živé exempláře.

“Kareta obrovská patří mezi nejvzácnější mořské želvy, je zařazena v té nejpřísnější mezinárodně chráněné kategorii. Její populace na celém světě je velice ohrožená,” vysvětlil Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny. Tento druh želvy je podle něho ohrožen především sbíráním vajíček, které jsou v tropických oblastech častou pochoutkou domorodců. “Sám jsem v Indonésii viděl na tržišti tisíce vajíček. Volně se tam prodávaly a konzumovaly,” řekl. Z krunýřů se zase dělají ozdoby a maso se jí. Na celém světě existují tisíce jednotlivců karet obrovských, ale ohroženy jsou hlavně líhniště – když už vajíčka nezničí labužníci, zničí je nevědomky turisté na plážích, když tam zapichují slunečníky. Želvy totiž na hotelové pláže lákají světla hotelů.

Podle Petra Pařila z brněnského inspektorátu České inspekce životního prostředí nyní hrozí podnikateli, který si želvu zřejmě přivezl na okrasu – údajně ji koupil v cizině na tržišti – pokuta až jednoho milionu korun. Preparovaná želva zůstane státu – například se může stát muzejním exponátem nebo může sloužit inspektorátům České inspekce životního prostředí k výuce.

-jč,oš-

   

Zveřejněno: 21.05.2001 –Admin Administrator ; Přečteno 10405 x
Vytisknout