Aktuality

 • Reakce ČIŽP na nepravdivé tvrzení Českého rozhlasu k odvolání bývalé ředitelky Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem

  13.12.2018
  Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se důrazně ohrazuje proti zcela nepravdivé informaci odvysílané 11. 12. 2018 v pořadu Den v 60 minutách na stanici Český rozhlas Plus. Moderátor Martin Karlík v pořadu uvedl: „Když si lidé v Trmicích u Ústí nad Labem stěžovali na zápach lihovaru, postavila se na jejich stranu Česká inspekce životního prostředí. Ta samá inspekce se postavila proti nelegálně postavené fotovoltaické elektrárně v Krušných horách později odsouzeného kmotra Alexandra Nováka. Ředitelka dané pobočky inspekce Jana Moravcová ale za to dostala výpověď.“
 • Firma opět nelegálně nakládala s odpady v Sokolnicích a ve Zbýšově. Inspektoři jí uložili další pokutu, tentokrát 600 tisíc korun

  10.12.2018
  Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Brně uložili pokutu 600 tisíc korun společnosti Autodoprava Matějka, s. r. o. Firma porušovala provozní řády svých zařízení k nakládání s odpady v Sokolnicích na Brněnsku. Kromě toho také bez povolení ukládala demoliční odpady v areálu bývalého dolu Jindřich II ve Zbýšově u Oslavan. Proti pokutě se odvolala, Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a sankce je pravomocná.
 • Spalovna zneškodňovala odpady při nižších teplotách, než bylo povoleno. Inspektoři jí dali pokutu 350 tisíc korun

  03.12.2018
  Společnost MEGAWASTE-EKOTERM, s.r.o., která provozuje spalovnu nebezpečného odpadu v Prostějově, dostala pokutu 350 tisíc korun. Inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Olomouci zjistili, že firma nedodržovala povinnosti pro zneškodňování nebezpečných odpadů stanovené v integrovaném povolení. Provozování zařízení je vázáno přísnými podmínkami a zásadami, které společnost při jeho provozu v inkriminované době nerespektovala.
 • Společnost OMV dostala pokutu 150 tisíc korun za nefunkční odsávání benzinových par z čerpací stanice

  29.11.2018
  Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Plzni uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti OMV Česká republika, s.r.o. Při kontrole čerpací stanice v ulici U Prazdroje v Plzni zjistili nefunkční odsávání benzinových par II. stupně u třech instalovaných výdejních stojanů.
 • Inspektoři letos zkontrolovali 135 malých vodních elektráren, 14 jich porušilo zákon

  26.11.2018
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod zkontrolovali v letošním roce (stav do 20. 11. 2018) 135 malých vodních elektráren (MVE). Zaměřili se především na dodržování minimálních zůstatkových průtoků ve vodních tocích. U 14 MVE (cca 10 % ze všech kontrolovaných) zjistili porušení vodního zákona.


Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborný orgán, který je pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů v oblasti životního prostředí. Dohlíží rovněž na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí byla zřízena v roce 1991 zákonem č. 282/1991 Sb. o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa.

 Blíže nespecifikovaný obrázek