Aktuality

 • Provozovatel krkonošského skiareálu zasněžoval nelegálně odebranou vodou z řeky Úpy

  20.01.2017
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 155 170 korun společnosti BOBOLIFT s.r.o., která v Krkonoších provozovala lyžařský areál Velká Úpa-Portášky. V lednu a prosinci roku 2014 při zasněžování sjezdovky odebrala více povrchové vody z řeky Úpy, než měla povoleno vodoprávním úřadem. Dopustila se tak porušení vodního zákona
 • Firma neposkytla úřadům informace o nebezpečných čisticích a pracích prostředcích. Dostala pokutu 250 tisíc korun

  20.01.2017
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 250 tisíc korun pardubické společnosti VanBaerle Swiss Hygiene s.r.o. za to, že českým ani evropským úřadům neposkytla informace o nebezpečných chemických směsích, které uváděla na trh v České republice. Jednalo se o čisticí a prací prostředky Relaroom, Relatex, Relaclean a Relavit dovezené ze Švýcarska a určené například pro hotely nebo nemocnice.
 • Za poškození lesní půdy a stromů v CHKO Beskydy uložili inspektoři 5 pokut v celkové výši 482 tisíc korun

  18.01.2017
  Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany lesa v Ostravě pokutovali pět subjektů, které se podílely na poškození lesní půdy a stromů ve Starých Hamrech v CHKO Beskydy. K poškození došlo při legální těžbě dřeva v lokalitě Gajdičný roce 2015. Celková výše uložených pokut činí 482 tisíc korun.
 • Za únik kejdy do potoka dostala firma AGRO BYSTŘICE pokutu 120 tisíc korun

  17.01.2017
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 120 tisíc korun společnosti AGRO BYSTŘICE a.s. Z areálu firmy v Bystřici na Jičínsku unikla koncem března roku 2016 do potoka kejda. Společnost se tak dopustila porušení zákona na ochranu vod.
 • Brožura „Žako v CITES I“ není oficiální publikací orgánů CITES v ČR – obsahuje řadu chyb a nepřesností

  12.01.2017
  V prosinci 2016 byla serverem Ararauna.cz zastoupeném Janem Potůčkem vydána brožura Žako v CITES I. Nové povinnosti pro chovatele. Upozorňujeme, že ačkoliv brožura obsahuje přetisk Informace z webu Ministerstva životního prostředí k registraci, vydávání výjimek ze zákazu obchodních činností a vývozu papouška žaka do třetích zemí a dále rozhovory se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostředí k dané problematice, nejedná se o oficiální publikaci, jež by vznikla ve spolupráci s výše uvedenými orgány ochrany přírody v ČR.


Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborný orgán, který je pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů v oblasti životního prostředí. Dohlíží rovněž na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí byla zřízena v roce 1991 zákonem č. 282/1991 Sb. o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa.

 Blíže nespecifikovaný obrázek