Aktuality

 • Česká inspekce životního prostředí představí svoji práci veřejnosti. Ukáže kobry v lihu, drápy a zuby z tygra nebo přístroj, který odhalí přesné složení vašeho šperku

  21.06.2017
  Zuby a drápy z tygra, sošky ze slonoviny, kobry v lihu či peněženky z krokodýlí kůže. Vůz, který dokáže změřit znečištění ve vzduchu, nebo přístroj, který během několika sekund odhalí přesné složení vašeho šperku. To je jen malá část z toho, co budou moci vidět návštěvníci, kteří přijdou v pondělí 26. června na Den otevřených dveří České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři představí atraktivní přístroje, které využívají ke své práci. K vidění budou také působivé exempláře zvířat z české i světové přírody chráněné úmluvou CITES a kuriózní předměty a výrobky z ohrožených druhů živočichů zabavené pašerákům.
 • Za vykácení dřevin, zničení mokřadu a poškození půdního povrchu v CHKO dostala firma AQUASYS pokutu 520 tisíc korun

  16.06.2017
  Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 520 tisíc korun stavební společnosti AQUASYS spol. s r. o. ze Žďáru nad Sázavou. Je to už třetí pokuta, kterou firma od ČIŽP dostala v souvislosti s nelegální činností v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy u obce Škrdlovice. Pochybení se firma dopustila na jaře roku 2015. Sankci 520 tisíc korun firma dostala za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny – konkrétně za vykácení nejméně 1400 metrů čtverečních dřevin bez povolení a dále za navezení a rozhrnování stavebních a demoličních odpadů, zemin i kamení v CHKO.
 • Upozornění MŽP: Pozor na oranžové petúnie. Na evropském trhu se vyskytují geneticky modifikované sazenice. Zahrádkářům postih nehrozí, obchodníci s GMO však mohou dostat pokutu až 500 000 Kč

  01.06.2017
  Ministerstvo životního prostředí jako správní úřad podle zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty upozorňuje na možný výskyt nepovolených geneticky modifikovaných organismů (GMO) na našem trhu. Jde o geneticky modifikované petúnie převážně s oranžovými květy. V příloze uvádíme obchodní názvy odrůd, u kterých byla v různých členských státech EU k dnešnímu datu potvrzena přítomnost genetické modifikace.
 • Neznámý pachatel zacpal montážní pěnou otvory do 57 hnízd silně ohroženého ptačího druhu vlha pestrá. Případ řeší inspektoři ČIŽP i policie

  31.05.2017
  Desítku obsazených hnízd s dosud nevylíhnutými mláďaty silně ohroženého ptačího druhu vlha pestrá chtěl někdo zničit v Čejkovicích na Hodonínsku, kde je největší koncentrace hnízdišť těchto pestrobarevných ptáků. Neznámý pachatel zalepil montážní stavební pěnou postupně celkem 57 vletových otvorů do hnízdních nor, které si zde vlhy vybudovaly. Některé z nor ale naštěstí nebyly obsazené. Kvůli ucpaným vletovým otvorům se tak hnízdící ptáci nemohli dostat dovnitř ani ven a zahřívat vajíčka. Uvězněným vlhám pak hrozila pomalá trýznivá smrt dehydratací a hladem. Inspektorům České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a zástupcům České společnosti ornitologické, kteří se na místo dostavili, se podařilo otvory zprůchodnit a některé jedince tak zachránili.
 • Annual report 2016

  29.05.2017
  The Czech Environmental Inspectorate (CEI) celebrated its 25th anniversary in 2016. As in the two previous years, we have again managed to increase both the intensity and quality of inspection work, as is best illustrated by the data contained further in this Annual Report.


Česká inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborný orgán, který je pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů v oblasti životního prostředí. Dohlíží rovněž na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí byla zřízena v roce 1991 zákonem č. 282/1991 Sb. o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa.

 Blíže nespecifikovaný obrázek